logo
This is the
OLD website...


NEW website
available
Uživ. jméno:

Heslo:


Registrovat! (zdarma) Proč?

Modifikace větru

Numerické modely pro předpovědi počasí mají omezené rozlišení (např. GFS předpovědi na windguru vznikají na základě dat s rozlišením cca 50 km) to znamená že model sám o sobě nedokáže předpovědět počasí přesně pro daný bod na mapě. Předpovědi pro všechny lokality vznikají tak že interpolujeme hodnoty z nejbližších bodů poskytnutých modelem. Výsledkem je že vidíte víceméně předpověď pro oblast v okolí dané lokality, skutečný vítr na konkrétním místě však může být ovlivněn místními podmínkami. Jednou z nich je termický vítr který může fungovat jen na docela malém ůzemí, další významný faktor je pak místní topografie. Modely s vysokým rozlišením mohou předpovídat lokální podmínky lépe protože vidí více detailů, ale bohužel není možné pokrýt celý svět modelem s velmi vysokým rozlišením, na to zatím není dost výpočetního výkonu... Nicméně pokud víme jak modelová předpověď pro naší lokalitu funguje můžeme skutečnost alespoň odhadovat. Modifikace větru nám pomůže se částečně vypořádat s vlivem okolního terénu na větrné podmínky..

Terén v okolí našeho spotu může mít zásadní vliv na rychlost větru, slabých 5 metrú na předpovědi může ve skutečnosti znamenat skvělých 10 m/s pokud fouká z "toho správněho směru". Vítr se zrychluje pokud fouká úzkým průlivem mezi ostrovy, pokud se tlačí mezi kopce nebo obtéká jakoukoliv významnou překážku. Tyto efekty mají blahodárný vliv na mnoha slavných surfařských spotech. Např. na Tarifě kde se východní Levante značně zesiluje když fouká ůzkým Gibraltarským průlivem, mezi Korsikou a Sardinií, na Sotaventu na Fuerteventuře, na Karpathosu v Řecku, dokonce i v čechy oblíbené Viganji v Chorvatsku se termický vítr zesílí v ůzkém průlivu mezi Pelješacem a ostrovem Korčula. Některé směry zase naopak mohou fungovat špatně, všichni jistě víme jak "skvěle" fouká JV na Nechranicích...

Myšlenka "modifikovaného větru" vychází z toho že dokážeme odhadnout jak se zhruba liší skutečný vítr od výsledků modelu u jednotlivých předpovídaných směrů větru. Pro "dobré" směry nějaké procento přidáme a pro "špatné" ubereme. Samozřejmě že je to jen velmi jednoduchá a ne zrovna 100% metoda ale platí že lepší něco než nic. Některé lokality již mají modifikace definovány od winguru (Nechranice, Rozkoš...) ale každý zaregistrovaný uživatel si může nastavit vlastní. Můžete to udělat pro jakoukoliv lokalitu a samozřejmě můžete definovat různé modifikace pro každý model (model s vysokým rozlišením jako např. MM5 9km bude pravděpodobně potřebovat menší úpravy než relativně hrubé GFS). Příklad modifikace pro Tarifu ve Španělsku:

Vaše modifikace můžete sdílet s ostatními uživateli, pokud víte jak daná předpověď funguje, neváhejte, staňte se pravým guru :) a podělte se o ní s ostatními (stačí v nastavení modifikaci označit jako veřejnou). Pokud máte dojem že jste přímo expertem na určitou předpověď pište na vhornik@seznam.cz a můžeme modifikaci zveřejnit jako oficiální dle windguru. vhornik@seznam.cz

Pokud jsou nějaké modifikace pro danou předpověď definovány můžete je zkusit kliknutím na [možnosti] v pravém horním rohu tabulky:

1... otevře se okno s výběrem modifikací
2... zobrazení daných modifikovaných hodnot rychlosti větru v předpovědní tabulce
3... zobrazení informací o modifikaci (procenta pro jednotlivé směry, komentář)
4... (jen registrovaní uživatelé) vybraná modifikace se vám uloží jako výchozí pro tuto předpověď
5... zavření okna s výběrem

(upozornění: toto bude fungovat jen v novejších prohlížečích, testováno pro Internet Explorer 6, Firefox a Operu)

Vaše modifikace můžete editovat v sekci nastavení.

 © 2000 - 2023 www.windguru.cz | Podmínky a pravidla používání | Nápověda | Kontakt |